image2

SMAYLEST|BLOG BY HÄLY KONT

Film: Keha

Kuna olen suur filmi ja sarja sõber, siis mõtlesin, et võiks teiega jagada ka mõnda arvamust filmist. Siinkohal idee selleks tuli ühest mu lemmikblogist - Constany's Sparkles. Kuna mulle endale meeldiks väga selliseid postitusi lugeda, siis miks mitte ka ise teile lugemiseks midagi sellist pakkuda.

Due to I'm big movie and TV shows fan I decided to share my opinion about movies. The idea I got from one of my favorite blog - Costany's Sparkles. And because I really like to read that kind of post, then why not do offer something like that to you too. 

Alustuseks, siis see imehea laul, mis on filmi trailerist pärit ja mida ma võin kuulama jäädagi. Ja loomulikult saab seda laulu ka filmi lõpus kuulda.

I'm starting with this amazing song, which is from movie trailer and this it that kind of song what i can listen again and again. And of course you can hear this song on the end of the movie.


Keha on filmi, mis põhineb samanimelisel raamatul, mille on kirjutanud Stephenie Meyer. Ühtlasi on see ka minu lemmikraamat, seetõttu oli see film ka üks nendest, mille vaatamist ma kannatamatult ootasin. Ja ma ei pidanud pettuma. Film oli üllatavalt sarnane raamatuga, mis on üsna harv nähtus.  Samas peab tunnistama, et raamat on siiski parem kui film, sest paar head asja oli siiski välja jäetud. Näiteks oli kaju oli ainult sellest, et raamatus olnud jalgpallistseen välja jäetud olid. Lisaks häris mind natuke ka see, et Wanda oli lõpus pruuni peaga, kuigi oleks pidanud olema blond. Kuid sellest hoolimita oli film väga hea. Ja kui sa oled isik, kellele meeldivad armastus ja fantaasia ühes filmis, siis soovitan seda vaadata.

The Host is movie, which is based on the same name book, which is written by Stephenie Meyer. Also it is my favorite book, so it was one of the movies I really wanted to see. And I didn't had to be disappointed. The movie is surprisingly similar to book, which is kind of rare. But still I have to admit that the book is better than movie, because there were still some good scenes left out. For example I really hoped to see the football scene. And also I didn't like that in the end Wanda was brunette, because she suppose to be blonde. But despite these little things movie was really good. And if you are that king of person who like romance and fantasy in the same movie, you should watch this. 

Share this:

CONVERSATION

5 kommentaari:

 1. So excited for the Host! I have not read the book yet, but it looks so good.

  xx

  ReplyDelete
  Replies
  1. The book is really good, you should read it. Actually after watching movie I thought that I want to read it again :)

   Delete
 2. I adore your blog! Following you now on Bloglovin and GFC, hope you visit me and if you like Follow back so that we can stay connected!
  Kisses from Miami,
  Borka
  www.chicfashionworld.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you. Yes, of course I like to follow back your blog, it's amazing. And also I needed some new blogs to follow and yours is exactly the kind I like :)

   Delete

Powered by Blogger.